S.S.S

Soru StarAmore.com’ da alışveriş yapabilmek için üye olmak gerekiyor mu?
CevapStarAmore da alışveriş yapabilmek için üye olmanız gerekmemektedir.
Soru StarAmore.com 'da alışveriş nasıl işler?
CevapStarAmore.com ‘da bulunan herhangi bir ürünü sepetinize attıktan sonra ödemesini kredi kartınızla veya banka havalesiyle yapabilirsiniz. Kredi kartı bilgileriniz bankanız tarafından onaylandıktan sonra tarafımıza sistemimiz tarafından otomatik oluşturulacak bir sipariş numarası ulaşacaktır. Staramore.com ‘dan sipariş verdiğiniz tüm ürünler için size içinde sipariş bilgilerinizin bulunduğu bir elektronik posta gönderilecektir.
Soru Fiyatlara KDV dahil mi?
CevapStaramore.com ‘da gördüğünüz tüm fiyatlara KDV dahildir.
Soru Kredi Kartlarına kaç taksit yapılmaktadır ve hangi ödeme seçenekleri mevcuttur?
CevapStaramore.com’da peşin fiyatına 8 taksit imkanı ile satış yapılmaktadır. Dilerseniz tek çekim veya Eft/Havale ödeme yöntemi ile alışveriş yapabilirsiniz.
Soru Siparişimin elime ulaşması ne kadarlık bir süreyi kapsar?
CevapSiparişinizin elinize ulaşması; siparişinizin hazırlanması, kargo firmasına teslimi ve kargo firmasının size teslimi kadar bir süreyi kapsamaktadır.
Soru Teslimatlarınızın güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?
CevapSiparişleriniz anlaşmalı kargo vasıtası ile sigortalı olarak adresinize gönderilmektedir.
Soru Satın alınan ürünler ne zaman kargoya verilir?
CevapSiparişini vermiş olduğunuz ve stoklarımızda mevcut olan ürünler 1-3 iş günü içerisinde kargolanır. Sipariş vermiş olduğunuz ürün stoklarımızda mevcut değil ise tarafımızca size bilgi verilecektir. Sipariş verildikten sonra siparişte değişiklik veya iptal yapılamamaktadır.
Soru StarAmore üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücretleri ne kadardır? Hangi kargolar ile gönderilir?
CevapOnline Mağaza’mızdan yapacağınız alışverişlerde, yurtiçine gönderilecek ürünlerde kargo ücretsizdir. Yurtiçine yapılan kargolar sigorta şirketi aracılığıyla anlaşmalı kargo ile gönderilir.
Soru Siparişimi nereden ve nasıl takip edebilirim?
CevapKargo firmasından cep telefonunuza gelecek takip numarasıyla siparişinizin durumunu Üye İşlemleri / Siparişim sayfasından takip edebilirsiniz.
Soru Kargo firması geldiğinde adreste yoksam prosedür nedir?
CevapTeslimat adresinde alıcının bulunamaması halinde kargo firması ziyaret ihbar notu bırakmaktadır. Adresine, ziyaret ihbar notu bırakılan alıcının 3 gün içinde kargo firmasıyla irtibatı geçmemesi halinde kargo firması siparişi staramore.com’ a geri getirecektir.
Soru Staramore.com’dan aldığım ürünü ne zamana kadar değiştirebilirim ya da iade edebilirim?
CevapÖlçü seçimi, yazı yazdırma ve renk değiştirme gibi taleplerinizin olmadığı ürünlerde satın aldığınız ürünü size teslim edildiği andan itibaren 15 gün içerisinde merkezimize geri gönderebilirsiniz.
Soru Satın aldığım ürünü değiştirmek istiyorum ne yapabilirim?
CevapÜründe kullanım olmadıysa ilk 15 gün içinde sertifika ve ürünün faturası ile birlikte başvurarak değişim yapabilirsiniz.

İade & Değişim için Kargo Adresimiz:

Alıcı Adı: STARAMORE KUYUMCULUK İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Bindirbirek Mh. Dostluk Yurdu Sk. Yeşil Apt. No: 1 İç Kapı No: 9 Fatih/ İstanbul

Telefon: 0 (212) 518 35 52

Soru İade etmek istediğim ürünü nasıl göndereceğim?
Cevapİade etmek istediğiniz ürünü kargo ücretini alıcı ödemeli yaparak bize Yurtiçi Kargo ile gönderebilirsiniz. Eğer Yurtiçi Kargo ile göndermeniz mümkün değilse farklı bir kargo şirketi ile gönderebilirsiniz.

İade & Değişim için Kargo Adresimiz:

Alıcı Adı: STARAMORE KUYUMCULUK İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Bindirbirek Mh. Dostluk Yurdu Sk. Yeşil Apt. No: 1 İç Kapı No: 9 Fatih/ İstanbul

Telefon: 0 (212) 518 35 52

Soru Ürünü iade ettikten sonraki süreçler nelerdir? İade ettiğim ürünün ücreti hesabıma ne zaman geçer?
Cevapİade edilen ürünler merkezimize geldikten sonra kontrol sürecinde (1 hafta) uzmanlarımız tarafından incelenir. Üründe herhangi bir hasar varsa ya da ürününüz cayma hakkınızı kullanabileceğiniz şartlara uygun değilse bu ürün, raporlanarak tarafınıza geri gönderilir ve size telefon veya email ile bilgilendirme yapılır.

Ancak ürününüz cayma hakkına uygunsa 1 haftalık kontrol sürecinden sonra ürün tutarı, hangi yöntem ile sipariş vermişseniz, aynı yöntem ile iade edilir.

Not: Kredi kartlarına yapılan iadeler genellikle 1-7 gün arasında hesabınızda olurken, bankacılık sisteminden kaynaklanan problemler nedeni ile debit kart (hesap kartları) iadeleri 30 güne kadar süre alabilmektedir.

Soru Ürünü sertifikasız iade edebilir miyim?
CevapSertifikası olmayan ürün iade alınmamaktadır.
Soru İade ürünün gönderimi esnasında sorumluluk kime aittir?
Cevapİade gönderimi sırasında, kargo firmasından ya da iade işlemini gerçekleştiren müşteriden kaynaklanan sebeplerle, ürün ve ürünle birlikte gönderilen evrak ve materyallerde meydana gelebilecek bozulma vb. değer kaybettirici her türlü durumun sorumluluğu, kargo ve sigorta masrafları dahil oluşacak tüm masraflar iadeyi gerçekleştiren müşteriye aittir.
Soru HRD sertifikası nedir?
CevapHRD pırlanta sertifikası veren uluslararası laboratuvarlardan biridir. Bu Sertifika Belirli bir ücret karşılığında HRD laboratuvarındaki taş uzmanları tarafından verilmektedir. Üretici firma sertifikası ise firma içindeki taş uzmanları tarafından düzenlenir ve ek bir maliyet oluşturmaz. Her iki sertifika da pırlantalar hakkında detaylı bilgiler vermektedir.
Soru Staramore.com’ dan satılan ürünlerin garantisi var mı?
CevapStaramore.com’ da satılan tüm ürünler 2 yıl süre ile StarAmore garantisi altında olup garanti sertifikalarıyla birlikte satılmaktadır.
Soru Yüzük Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?
CevapYüzük siparişi verirken dikkat etmemiz gereken husus yüzük ölçüsünü bilmeniz ve sipariş formuna bu bilgiyi doğru eklemenizdir. Eğer Yüzük ölçünüzü bilmiyorsanız, alışveriş esnasında ‘Yüzük Ölçü Hesaplama’ yöntemlerinden birini kullanarak elde edeceğiniz sonuç ile yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.
Soru Aldığım ürün kusurlu çıktı ne yapmalıyım?
CevapÜründe kullanım olmadıysa mağazadan ilk 15 gün içinde sertifika ve ürünün faturası ile birlikte tarafımıza geri gönderdiğiniz takdirde ürününüz incelenerek size bilgi verilecektir.
Soru Garanti Kapsamına girmeyen durumlar var mıdır?
CevapHatalı kullanımdan kaynaklanan bozulmalar ve üzerinde değişiklik yapılan ürünler garanti kapsamına girmemektedir.

Soru Garanti Kapsamı dışına düşmemek için ne yapmalıyım?
CevapGaranti süresinin devamlılığı için StarAmore dışındaki üçüncü bir şahıs ve kurumların ürünlere herhangi bir müdahalede bulunmamaları, boyut ayarlama, onarma vb. işlemleri yapmamaları gerekmektedir. Bu tür müdahaleler ürünü garanti kapsamı dışında bırakır.
Soru Kişisel ve iletişim bilgilerim güvende mi?
CevapÜye olmak için bize vereceğiniz kişisel ve iletişim bilgileriniz hiçbir gerekçe ile 3. şahıs, kurum ve kuruluşlarla paylaşılmaz. Bu bilgiler sadece sizi daha iyi tanımamızı ve daha iyi hizmet verebilmemizi sağlayacaktır. Üye girişi yaparak girdiğiniz tüm bilgilere sadece siz erişebilir ve bu bilgileri sadece siz değiştirebilirsiniz. Üyelik ile ilgili işlemler güvenli bir alanda yapılıyor olup başka bir üyenin ve/veya 3. bir şahsın bilgilerinize ulaşması mümkün değildir.